Homeopatia: wiedza lekarza, wybór pacjenta
400 milionów ludzi na całym świecie stosuje leki homeopatyczne.
Homeopatię zawdzięczamy Samuelowi Hahnemannowi, niemieckiemu lekarzowi i chemikowi żyjącemu na przełomie XVIII i XIX wieku. Leki homeopatyczne są wytwarzane z surowców naturalnych pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralnego przez wielokrotnie powtarzany proces rozcieńczania i dynamizacji substancji wyjściowej.
Mimo kontrowersji na temat skuteczności homeopatii jest ona stosowana w wielu krajach na całym świecie. Zaakceptowały ją narodowe towarzystwa lekarskie w Niemczech, we Francji, Włoszech i Szwajcarii. W Wielkiej Brytanii homeopatia została włączona do systemu publicznej opieki medycznej. W Polsce homeopatia nie jest wymieniana jako specjalizacja lekarska, ale homeopatyczne produkty lecznicze zostały wprowadzone do ustawy o prawie farmaceutycznym i według resortu zdrowia mogą być przepisywane pacjentom przez dyplomowanych lekarzy medycyny.
Spór o homeopatię trwa od dawna. Teraz rozgorzał, bo na Śląsku uruchomiono pierwsze w Polsce, studia podyplomowe, kształcące lekarzy i farmaceutów w tej dziedzinie. Gorąca dyskusja odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej", gdzie rozmawiano o skuteczności i bezpieczeństwie leków homeopatycznych.
– Ustawa o zawodzie lekarza stanowi, że lekarz może w swojej praktyce stosować wszystkie zarejestrowane leki. Nikt więc nie powinien czynić mu zarzutu, że stosuje produkt dopuszczony do obrotu w Polsce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta