Ile musi zapłacić fiskusowi restaurator i właściciel baru
ROZLICZENIA | Czynności wykonywane w ramach działalności gastronomicznej mogą być opodatkowane wszystkimi czterema stawkami podatku, tj. 0 proc., 5 proc., 8 proc. lub 23 proc. Wysokość obciążenia zależy od konkretnego przypadku.
Gastronomia to – jak wynika z internetowego słownika języka polskiego – działalność produkcyjno-usługowa obejmująca prowadzenie restauracji, barów itp. (http://sjp.pwn.pl/szukaj/gastronomia). Działalność tego rodzaju mieści się w dziale 56 PKD, który obejmuje działalność usługową związaną z wyżywieniem. Czynności wykonywane w ramach tej działalności klasyfikowane są w PKWiU w dziale 56, tj. jako usługi związane z wyżywieniem.
Nie zawsze świadczenie usług
Nie zawsze jednak sprzedaż posiłków jest na gruncie VAT świadczeniem usług. Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (zob. wyrok z 2 maja 1996 r. w sprawie C-231/94 oraz wyrok z 10 marca 2011 r. w połączonych sprawach C-497/09, C-499/09, C-501/09 i C-502/09) oraz art. 6 unijnego rozporządzenia wykonawczego wynika, że w niektórych przypadkach sprzedaż posiłków jest dla celów VAT dostawą towarów, tj. dostawą gotowych posiłków i dań (PKWiU 10.85) >patrz tabela.
Kiedy z preferencją, a kiedy bez
Usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56) opodatkowane są, co do zasady, stawką 8 proc. (na podstawie § 3 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 7 załącznika do rozporządzenia ministra finansów z 23 grudnia 2013 r. w sprawie obniżonych stawek). Stawka ta nie dotyczy jednak sprzedaży niektórych napojów i towarów w ramach usług...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta