Urząd odpowiada
UMOWY. Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu prowadzi bezpłatne poradnictwo oraz popularyzuje prawo pracy w kampanii promocyjnej „Zanim podejmiesz pracę".
Prezentujemy najciekawsze pytania zgłoszone przez pracodawców i pracowników w ostatnim okresie.
- Przedsiębiorstwo budowlane zatrudnia pracowników, którzy pracują w miejscach budów, nierzadko poza siedzibą pracodawcy. Często się zdarza, że mają nadgodziny. Czy można im ustalić ryczałt za godziny nadliczbowe?
Tak.
Zgodnie z art. 1511 § 4 k.p. w stosunku do pracowników wykonujących stale pracę poza zakładem pracy wynagrodzenie wraz z 50- lub 100-proc. dodatkiem wolno zastąpić ryczałtem. Jego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w godzinach nadliczbowych. Wymóg „stałości", o którym mowa w tym przepisie, nie jest równoznaczny z tym, aby praca była wykonywana poza zakładem „bez przerwy" czy też „wyłącznie". Częściowe wykonywanie pracy w zakładzie nie jest przeszkodą w stosowaniu tego przepisu. Wystarczy, że są to powtarzające się, zaplanowane okresy pracy poza zakładem. Stosowanie tej formy rekompensaty za pracę w nadgodzinach możliwe jest wtedy, gdy dokładna kontrola liczby przepracowanych przez pracownika godzin nadliczbowych jest „wysoce utrudniona". Wówczas pracodawca na podstawie art. 149 § 2 k.p. jest zwolniony z ewidencjonowania godzin pracy. Przykładowo nie można stosować ryczałtu do kierowcy zatrudnionego w lokalnym transporcie, gdy codziennie stawiał się on w siedzibie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta