Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypowiedzenie bez ogólnikowych zwrotów

18 czerwca 2014 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

UMOWY | Szef musi podać konkretny i prawdziwy powód rozwiązania z pracownikiem umowy zawartej na czas nieokreślony. Gdy zaś zwalnia go ze względu na likwidację jednego z podobnych stanowisk, musi też uzasadnić wybór tej osoby.

Ujawnienie przyczyny zwolnienia umożliwia pracownikowi obronę przed postawionymi mu zarzutami, a sądowi pracy – sprawdzenie zasadności oraz zgodności wypowiedzenia z prawem. Aby osiągnąć ten cel, trzeba podać przyczynę w sposób konkretny (art. 30 § 4 k.p.).

W orzecznictwie sądowym utrwalił się pogląd, według którego jeżeli do dokonania określonej czynności wymagana jest przyczyna uzasadniająca tę czynność, powinna być ona wskazana w taki sposób, aby możliwe było sprawdzenie jej istnienia i zasadności. Nie wystarczy ogólnikowy zwrot (np. brak przydatności) lub powtórzenie wyrażeń ustawowych (np. naruszenie obowiązków pracowniczych), jeżeli nie jest to połączone z wykazaniem konkretnych okoliczności uzasadniających taki ogólny wniosek. Tak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 19 stycznia 2000 r. (I PKN 481/99). Dlatego wymówienie bez wskazania przyczyny lub bez jej skonkretyzowania uważa się za dokonane z naruszeniem prawa, a ściślej – art. 30 § 4 k.p....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9867

Wydanie: 9867

Spis treści

Media planet

Zamów abonament