Można się przyznać i uniknąć kary
PROCEDURY | Instytucja „czynnego żalu" przed organami skarbowymi służy do wymigania się przez podatnika od negatywnych konsekwencji zachowań, które – zdaniem fiskusa – nie są prawidłowe.
Instytucję czynnego żalu reguluje art. 16 § 1 kodeksu karnego skarbowego.
Zgodnie ze tym przepisem, nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu (w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu), a ponadto w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczona została w całości wymagalna należność publicznoprawna uszczuplona popełnionym czynem zabronionym.
Ustawodawca użył zwrotu „nie podlega karze", a to oznacza, że jego intencją było, aby sprawca nie podlegał karze, a więc żeby przeciwko niemu nie wszczęto postępowania karnego albo (jeśli już zostało ono wszczęte) żeby zostało ono umorzone.
Muszą być spełnione warunki
Warunki korzystania z instytucji czynnego żalu:
1. Sprawca popełnił czyn zabroniony.
2. Czyn jest przestępstwem karnym lub wykroczeniem skarbowym.
3. Sprawca zawiadomił o fakcie popełnienia takiego czynu organ ścigania, czyli złożył zawiadomienie o czynnym żalu.
4. Zawiadomienie zostało złożone w czasie, gdy organ ścigania nie ma jeszcze wyraźnie udokumentowanej wiadomości o popełnieniu przestępstwa skarbowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta