Rozgrywka z Bogiem
Moby Dick | Trzy godziny muzyki, ponad sto osób na scenie i wielka literatura przeniesiona do świata opery.
Eugeniusz Knapik długo komponował „Moby Dicka", który powstawał na zamówienie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Teraz wyjaśnia, dlaczego tak było.
– W 1999 roku zacząłem poszukiwanie librecisty, co nie było łatwe. Podjął się tego Krzysztof Koehler – opowiada kompozytor. – Po roku, gdy zacząłem już myśleć muzycznie, wpadłem na pomysł rozpoczęcia opery od powieściowego zakończenia, uznałem go za fantastyczny pod względem muzycznym. Poprosiłem Krzysztofa, byśmy jeszcze raz napisali libretto. Rok 2002 przyniósł mi niespodziankę, zostałem wybrany na rektora Akademii Muzycznej w Katowicach. Spadło na mnie mnóstwo obowiązków, zbierałem jednak materiał, szukałem przestrzeni harmonicznej, musiałem sobie wyobrazić postacie, określić ich specyfikę, by muzycznie je scharakteryzować. Potem rozpocząłem introdukcję, którą skończyłem w 2005 roku. Wtedy zaczął się nieprawdopodobny okres związany z budową sali koncertowej Akademii Muzycznej, przez dwa lata prawie nic nie komponowałem. Dopiero w 2008 roku oddałem się w całości pracy nad „Moby Dickiem".
Eugeniusz Knapik przyznaje też, że początkowo zastanawiał się, czy „Moby Dick" jest dobrym tworzywem dla opery. Powieść Hermana Melville'a wydana w 1851 roku zaliczana jest co prawda do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta