Podatkowa katastrofa. Trzeba zmian
Najważniejszym celem jest skokowe zwielokrotnienie podaży miejsc pracy w Polsce. Nie da się tego osiągnąć, zwiększając opodatkowanie pracy. Od tego PKB nie może wzrosnąć.
andrzej sadowski, kamil zubelewicz
Centrum im. Adama Smitha od 1994 roku ogłasza dzień wolności podatkowej. W tym roku obchodzimy go w Polsce po raz 21. To umowne święto podatnika po raz trzeci w najnowszej historii przypada 14 czerwca. Promując dzień wolności podatkowej, chcemy zwrócić uwagę na wysoki poziom łącznych obciążeń w naszym kraju, a zwłaszcza na głęboko dyskryminacyjny charakter opodatkowania pracy. Daniny nałożone na przeciętne wynagrodzenie sięgają już 69 proc. płacy netto! Choć powszechnie wiadomo, że stanowią główną przyczynę bezrobocia w Polsce, rządzący chcą nimi objąć także umowy cywilnoprawne. Polityka ta musi przynieść negatywne skutki.
Podatki: przeciążenie, marginalny CIT
Łączne wydatki sektora finansów publicznych (s.f.p.) w Polsce mają sięgnąć 767 mld zł, co przekłada się na ich 45-proc. udział w PKB. Skąd pochodzą tak olbrzymie środki?
Źródłem 85 mld zł mają być pożyczki, pozostałe 682 mld...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta