Kiedy prywatne jazdy autem pozbawiają prawa do pełnych odliczeń
ROZLICZENIA | Fiskus wyklucza możliwość uwzględnienia 100 proc. VAT od wydatków związanych z samochodem w przypadku odpłatnego oddania pojazdu pracownikowi do prywatnego używania, gdy wynajem nie jest podstawową działalnością firmy.
Andrzej Sroka
- Czy, oddając pracownikowi samochód w odpłatne używanie, firma traci prawo do pełnego odliczenia VAT? – pyta czytelnik.
Od 1 kwietnia 2014 r. obowiązują zmienione przepisy ustawy o VAT, ograniczające prawo do odliczenia podatku naliczonego do 50 proc. jego wysokości z tytułu nabycia samochodu, paliwa do jego napędu oraz wszelkich wydatków związanych z eksploatacją i używaniem auta. Jednym z wyjątków, które umożliwiają pełne odliczenie, jest wykorzystywanie samochodu wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.
Pojawia się jednak wątpliwość, czy firma, oddając pracownikowi samochód w odpłatne używanie, wykorzystuje go wówczas wyłącznie do działalności gospodarczej.
Zasadą jest 50 proc.
Zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi podatnik ma prawo do odliczenia, co do zasady, 50 proc. kwoty podatku naliczonego. Do wydatków tych zalicza się kwoty poniesione z tytułu:
1) nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;
2) używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze;
3) nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta