Jak w prawidłowy sposób informować o całkowitym koszcie kredytu
Kolejna instytucja finansowa została ukarana za nieprawidłowe stosowanie przepisów o pożyczkach konsumenckich. Spór pomiędzy UOKiK a firmą dotyczył m.in. kwestii podawania kosztów za usługi dodatkowe.
Postępowanie przeciwko spółce z Gdańska zostało wszczęte w wyniku ogólnopolskich kontroli dotyczących reklam i opłat stosowanych przez nieobjętych nadzorem przedsiębiorców z branży finansowej. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ustalił m.in., że przedsiębiorca wprowadzał konsumentów w błąd co do całkowitego kosztu pożyczki, nie wliczając do niego opłaty za obsługę w miejscu zamieszkania konsumenta i ubezpieczenia spłaty pożyczki. Prawidłowo wyliczony całkowity koszt kredytu bywał nawet ponad trzykrotnie wyższy niż suma podawana przez przedsiębiorcę. Wprowadzanie konsumentów w błąd jest uznawane za niezgodną z prawem nieuczciwą praktykę rynkową.
Otwarty katalog
Zgodnie z art. 5 pkt 6 ustawy o kredycie konsumenckim (DzU z 2011 r. nr 126, poz. 715 ze zm.) do całkowitego kosztu kredytu należy wliczyć wszelkie koszty, które konsument jest zobowiązany ponieść w związku z umową o kredyt, a w szczególności:
- odsetki, opłaty, prowizje, podatki i marże, jeżeli są znane kredytodawcy,
- koszty usług dodatkowych, w wypadku gdy ich poniesienie jest niezbędne do uzyskania kredytu, z wyjątkiem kosztów opłat notarialnych ponoszonych przez konsumenta.
Jak widać, wskazane wyliczenia należności wchodzące w skład całkowitego kosztu kredytu mają charakter przykładowy. Ustawodawca zdecydował się na podzielenie tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta