Lek na śpiączkę pokona autyzm
Znana od stu lat substancja odwraca objawy zaburzeń rozwojowych - pisze Piotr Kościelniak.
Zaskakujące odkrycie amerykańskich pediatrów. Lek używany do walki ze śpiączką afrykańską i innymi tropikalnymi chorobami pasożytniczym ma szansę się stać cudowną bronią przeciw zaburzeniom autystycznym. Eksperymenty przeprowadzono na razie tylko na zwierzętach. Efekt jest jednak tak dobry, że naukowcy jeszcze w tym roku rozpoczną testy z udziałem dzieci ze spektrum autystycznym.
O obiecujących doświadczeniach zespołu prof. Roberta Naviaux, pediatry i patologa z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego informuje najnowsze wydanie „Translational Psychiatry". Według samych badaczy droga do opracowania terapii dla ludzi jest jeszcze daleka, ale odkrycie daje nadzieję pacjentom i ich rodzinom.
Wokół komórki
Jak tłumaczy sam prof. Naviaux, pomysł wziął się z przekonania, że jednym z problemów w autyzmie jest nieprawidłowa komunikacja między neuronami: kiedy komórki są atakowane przez bakterie czy wirusy, zaczynają się zachowywać „defensywnie"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta