Jak rozliczyć zakup roweru do firmy
Przedsiębiorca może nabyć jednoślad na potrzeby swojej działalności. Jeśli wartość pojazdu przekracza 3500 zł netto, to ma prawo zakwalifikować go do środków trwałych podlegających amortyzacji, a odpisy ująć w kosztach.
Jestem właścicielem biura projektowego. Moja praca polega między innymi na częstym wizytowaniu placów budowy. Dostęp do niektórych budów bywa znacznie utrudniony. Zdarza się, że dojazd jest możliwy tylko przy użyciu auta terenowego lub ciężarowego. W związku z tym, że nie na każdą budowę można dojechać samochodem osobowym, w niektórych przypadkach zmuszony byłem pozostawić auto i znaczną część drogi pokonać pieszo. Aby wyeliminować tego typu sytuacje, powodujące niepotrzebną stratę czasu, postanowiłem kupić rower górski. Umożliwi on mi szybsze i sprawniejsze przemieszczanie się po terenie, na którym przejazd autem osobowym jest bardzo utrudniony lub niemożliwy. Cena zakupu roweru przekroczy 3500 zł netto. Czy odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej roweru będą mogły być uznane za koszt podatkowy? Czy od zakupu roweru będę mógł odliczyć podatek naliczony? – pyta czytelnik.
Przepisy prawa podatkowego nie ograniczają możliwości zakupu na potrzeby działalności gospodarczej różnych środków transportu, w tym także roweru. Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, bądź też zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, przy czym związek ten należy oceniać indywidualnie w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta