Czasem wystarczy bilet, a czasem potrzebny jest dowód wewnętrzny
Przedsiębiorca ewidencjonuje wydatki w księdze przede wszystkim na podstawie faktur, rachunków i dokumentów celnych. Paragony mogą być w określonych przypadkach podstawą wpisów, jeśli zawierają wymagane dane.
Pracownik spółki jawnej osób fizycznych udał się w podróż służbową z Wrocławia do Gdańska. Nocleg i całodobowe wyżywienie zapewnił mu pracodawca. Pracownik poniósł koszty przejazdu koleją II klasy z Wrocławia do Gdańska i z powrotem, a następnie wydatki te zostały mu zwrócone. Jak ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów zwrot pracownikowi wydatków z tytułu kosztów przejazdu (bilet kolejowy)? Czy konieczne jest sporządzenie jakiegoś dowodu wewnętrznego? Jak przedstawiałaby się sytuacja, gdyby pracodawca zapewnił (sfinansował bezpośrednio) koszty biletu kolejowego? Spółka jawna prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową – pyta czytelniczka.
Podstawą zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów są dowody księgowe. Dowodami takimi są m.in.:
- faktury, faktury VAT RR, rachunki oraz dokumenty celne, zwane dalej „fakturami", wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami (§ 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów)
- inne dowody, wymienione w § 13 i 14 rozporządzenia, stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
a) wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta