Akt seksualny człowieka to nie zwierzęca kopulacja
Środki antykoncepcyjne niczego nie leczą. Wręcz przeciwnie – wprowadzają do organizmu element choroby. Powodują niepłodność, a to jest stan patologiczny - mówi ks. abp Henryk Hoser
Czym jest sumienie?
Jest swego rodzaju osądem moralnym. Osądem tego, co jest dobre, a co jest złe. Jest czymś wrodzonym, ale jednak kształtowanym przez całe życie człowieka. Sumienie powinno być wychowywane, mieć odniesienie do jakichś obiektywnych kryteriów dobra i zła. Nie może być skrajnie subiektywne. Ale sumienie jest także elementem wolności człowieka, który ma możliwość wyboru między dobrem i złem. Ten wybór jest tytułem do jego godności ludzkiej.
Zwierzęta sumienia nie mają?
Nie. Ma je tylko człowiek. I tylko on ma zdolność wolnego wyboru. To bardzo ważna cecha człowieka świadcząca o jego człowieczeństwie i wyjątkowej pozycji wśród wszystkich istot żyjących na świecie.
Jak wychowuje się sumienie?
Przede wszystkim wychowuje się ono w środowisku, w którym dorasta konkretny człowiek. Wychowanie polega przede wszystkim na wskazywaniu pewnych wartości i antywartości. Na pokazywaniu tego, co jest dobrem, i tego, co jest jego zaprzeczeniem. Wychowując, mamy założone pewne cele, do których dążymy, oraz pewne cele pośrednie, które doprowadzają nas do ostatecznego efektu. A w moim przekonaniu wychowanie sumienia to jest samo jądro, sam rdzeń całego procesu wychowania.
Człowiek bez sumienia...
Nie jest szanowany. Jest człowiekiem okrutnym, niesprawiedliwym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta