Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lasy chronione od pokoleń

28 czerwca 2014 | Kraj | Grzegorz Łyś
Troska  o zachowanie przyrodniczych walorów lasów konkurowała zawsze z ekonomicznymi korzyściami, jakie przynosi pozyskiwanie drewna. Na zdjęciu: wieża obserwacyjna  w Sieradowskim Parku Krajobrazowym
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Fotorzepa
Troska o zachowanie przyrodniczych walorów lasów konkurowała zawsze z ekonomicznymi korzyściami, jakie przynosi pozyskiwanie drewna. Na zdjęciu: wieża obserwacyjna w Sieradowskim Parku Krajobrazowym

Jak zarabiać na drewnie, nie szkodząc przyrodzie.

Jubileuszowy rok – u progu lata przypada 90. rocznica powstania Lasów Państwowych – zaczął się dla leśników źle. W styczniu Sejm znowelizował ustawę o lasach, nakładając na LP obowiązek wpłaty do budżetu 1,6 mld zł  w dwóch rocznych ratach w latach 2014–2015.

Od 2016 r.  leśnicy mają odprowadzać do państwowej kasy 2 proc. przychodów ze sprzedaży drewna – będzie to 100–150 mln zł rocznie.

Poselski projekt konstytucyjnego zakazu prywatyzacji lasów, nad którym pracują komisje sejmowe, to w tych okolicznościach rodzaj symbolicznej rekompensaty za pozbawienie LP ponad połowy zakumulowanych zysków za ostatnie dziesięć lat, przeznaczonych głównie na inwestycje. Wpłaty na rzecz budżetu nałożone „ustawą daninową" nazwane zostały z miejsca przez leśników domiarem, czyli karnym podatkiem, którym niszczono w PRL prywatną inicjatywę.

– Przewidziane w ustawie wpłaty nie zaburzą funkcjonowania Lasów Państwowych – studzi emocje zastępca dyrektora generalnego LP Janusz Zaleski. Zapewnia: – Jesteśmy w stanie przekazać te środki bez zmniejszania zatrudniania, obniżenia płac, a także bez poważnego ograniczania inwestycji.

Władze zawsze miały pokusę łatania budżetu zyskami ze sprzedaży drewna

Trzeba zresztą przypomnieć – a jubileusz to dobra okazja – że władza państwowa w Polsce zawsze miała zrozumiałą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9875

Wydanie: 9875

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Okładka o Papieżu

Zamów abonament