Sprzedaż rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym nie podlega PCC
Zakup nieruchomości podczas licytacji prowadzonej przez komornika sądowego jest wyłączony od podatku od czynności cywilnoprawnych. Na nabywcy nie ciąży zatem obowiązek zapłaty daniny.
Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej kupiłem w postępowaniu egzekucyjnym zabudowaną nieruchomość (grunt wraz z budynkiem). Licytowanym dłużnikiem była osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Czy muszę zapłacić od tej umowy podatek od czynności cywilnoprawnych? – pyta czytelnik.
Katalog czynności opodatkowanych podatkiem od czynności cywilnoprawnych znajduje się w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawa o PCC). Katalog ten ma charakter zamknięty. Wskazuje na to użyty w tym przepisie wyraz „następujące". Zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych oznacza, że tylko i wyłącznie czynności wymienione w tym przepisie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych (wyrok NSA z 15 lutego 2008 r., II FSK 1737/06; wyrok WSA w Gdańsku z 14 lutego 2008 r., I SA/Gd 900/07).
I tak podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Umowy sprzedaży, stosownie do art. 1 ust. 4 ustawy o PCC, podlegają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta