Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepisy o 75-proc. podatku niezgodne z konstytucją

06 sierpnia 2014 | Prawo i praktyka | Tomasz Wilk

Regulacje o sankcyjnej stawce PIT od dochodów z nieujawnionych źródeł przestaną obowiązywać za półtora roku. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Przed rokiem (18 lipca ub.r.) Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy pozwalające fiskusowi na wydawanie do końca 2006 r. decyzji nakładających 75-proc. podatek od dochodów z nieujawnionych źródeł są niezgodne z konstytucją. Uruchomiło to lawinę wniosków o uchylenie decyzji wydanych na podstawie wadliwych przepisów i umożliwiło odzyskanie zapłaconego podatku. W wyroku z 29 lipca w połączonych sprawach P 49/13 i P 57/13 Trybunał potwierdził, że wadliwe są również przepisy, na podstawie których organy podatkowe i skarbowe wydawały analogiczne decyzje od początku 2007 roku aż do dziś.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o PIT fiskus ma prawo badać, czy ponoszone przez podatników wydatki są finansowane ze źródeł dochodów zgłaszanych do opodatkowania urzędowi skarbowemu. Jeżeli kontrolowana osoba nie jest w stanie wykazać z jakich źródeł pochodzi jej majątek, to musi zapłacić 75-proc. podatek od jego wartości....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9908

Wydanie: 9908

Spis treści
Zamów abonament