Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łukoil sprzedaje stacje paliw

06 sierpnia 2014 | Ciekawa ekonomia
Na polskim rynku orlen wygrywa. w regionie będzie zmagał się z MOL
źródło: Rzeczpospolita
Na polskim rynku orlen wygrywa. w regionie będzie zmagał się z MOL

Paliwa | Rosjanie sprzedając aktywa w Czechach węgierskiemu koncernowi MOL zagrozili pozycji PKN Orlen. Być może pozbędą się ich również w Polsce.

Tomasz Furman

Rosyjski Łukoil, jeden z największych na świecie koncernów zajmujących się wydobyciem i przetwarzaniem ropy naftowej oraz gazu ziemnego, sprzedał w trzech krajach Europy Środkowej wszystkie posiadane stacje paliw. I tak w Czechach zbył 44 obiekty na rzecz filmy Slovnaft Česká Republica, którą kontroluje węgierski MOL. Inny węgierski podmiot Norma Benzinkút Kft kupił z kolei 75 stacji Łukoil na Węgrzech oraz 19 na Słowacji.

Transakcje mają być sfinalizowane do końca roku. Rosjanie w wydanym komunikacie zdawkowo poinformowali, że decyzje o sprzedaży są efektem działań optymalizacyjnych.

Większa konkurencja

Transakcje dokonane przez Łukoil prawdopodobnie spowodują istotny wzrost konkurencji na rynku czeskim, na którym pozycję lidera ma PKN Orlen. MOL dzięki zrealizowanej transakcji zwiększył na tym rynku liczbę posiadanych stacji paliw do 318 i w tej chwili jest tam numerem dwa. Tymczasem jeszcze niedawno posiadał tylko 149 tego typu obiektów. Poza transakcją z Rosjanami, niedawno kupił też 125 stacji od włoskiego Eni. Co ciekawe, MOL chciał też kupić udziały w czeskich rafineriach kontrolowanych przez PKN Orlen. Z prawa pierwokupu skorzystała jednak polska spółka.

Z raportu spółki za II kwartał wynika, że PKN Orlen ma w Czechach 338 stacji paliw działających pod marką Benzina i 14,9-proc. udział w rynku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9908

Wydanie: 9908

Spis treści
Zamów abonament