Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co nowego w prawie

06 sierpnia 2014 | Prawo i praktyka

Jak zwykle latem zamiera działalność legislacyjna posłów. Za to żniwa mają służby legislacyjne ministerstw. Dlatego 
w dzisiejszym przeglądzie dominują rozporządzenia.

PODATKI

- Do tej pory to ustawa o VAT wskazywała (art. 86a ust. 5), kiedy nie prowadzi się ewidencji przebiegu pojazdu. Teraz minister finansów ustalił w rozporządzeniu, że nie musi jej prowadzić: pomoc drogowa (jeśli pojazd ma odpowiednie nadwozie), pojazdy pogrzebowe (jeśli podatnik świadczy usługi pogrzebowe) oraz bankowóz wyłącznie typu A i B, jeśli tego rodzaju transport jest przedmiotem działalności gospodarczej danego podatnika. Rozporządzenie obowiązuje od 1 czerwca (DzU z 30 maja, poz. 709).

PRZEDSIĘBIORCY

- 30 maja weszło w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości dotyczące wydawania i rozpowszechniania Monitora Sądowego i Gospodarczego (DzU z 20 maja, poz. 649).

- Od 1 czerwca obowiązuje siedem nowych wzorów formularzy stosowanych w sprawach celnych (DzU z 23 maja, poz. 673).

- Ustawa o odpadach wzbogaciła się 12 maja o art. 244a. Odpowiada on na pytanie, czy zgoda na zamknięcie składowiska odpadów lub jego wydzielonej części może być zmieniona i w jakim zakresie (DzU z 28 maja, poz. 695).

- Rada Ministrów zmieniła osiem rozporządzeń dotyczących specjalnych stref ekonomicznych: słupskiej, łódzkiej, pomorskiej, legnickiej, krakowskiej, kostrzyńsko-słubickiej, katowickiej, wałbrzyskiej, w kolejności opatrzonych pozycjami od 722 do 729. Wszystkie zmiany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9908

Wydanie: 9908

Spis treści
Zamów abonament