Wciągająca opowieść o grze wywiadów
Film | „Bardzo poszukiwany człowiek" z ostatnią rolą Philipa Seymoura Hoffmana pokazuje kulisy walki z terroryzmem - pisze Barbara Hollender.
Ten film firmują nie lada postaci: klasyk powieści kryminalno-szpiegowskiej John Le Carré, reżyser „Amerykanina" Anton Corbijn, wreszcie zmarły przed rokiem, fascynujący Phillip Seymour Hoffman w swojej ostatniej roli, a do tego jeszcze Willem Dafoe, Robin Wright i Nina Hoss.
„Bardzo poszukiwany człowiek" był zatem z założenia skazany na powodzenie, ale też trzeba docenić, że twórcy nie zmarnowali szansy. Dotknęli najbardziej palącego problemu XXI wieku – walki z terroryzmem – ale nie pozwolili sobie na jednoznaczność i zacietrzewienie.
Twórcy filmu zadali kilka znaczących pytań o istotę stosunków Wschodu i Zachodu, przede wszystkim jednak zrobili film o psychicznych obciążeniach i etyce ludzi, którzy usiłują zapewnić bezpieczeństwo swoim społeczeństwom.
Przystanek Monachium
Günther Bachmann, oficer niemieckiego wywiadu, jest szefem „komórki antyterrorystycznej, o której istnieniu wie bardzo mało ludzi, a jeszcze mniej lubi". To on prowadzi śledztwo w sprawie pół-Czeczena,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta