Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rząd nie traktuje poważnie osób niepełnosprawnych

06 sierpnia 2014 | Prawo | Paweł Kubicki, Katarzyna Roszewska

Projekt sprawozdania z wdrażania postanowień konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych pokazuje, że rząd pozoruje swoje działania. 
Nie wskazuje, na ile cytowane przepisy wpływają na ich życie codzienne, choć tego wymaga ONZ. 
A także wprowadza w błąd – zauważają eksperci.

Z inicjatywy Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Sejm zapoznał się z projektem rządowego sprawozdania z działań podjętych w celu wprowadzenia postanowień konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Zarówno sam projekt sprawozdania, jak i burzliwa debata świadczą o niezrozumieniu przez rząd istoty konwencji.

Wytyczne Komitetu ONZ wskazują, że sprawozdanie  powinno zawierać szczegółową analizę wpływu norm prawnych na rzeczywistą sytuację osób niepełnosprawnych oraz wdrażania i skuteczności środków prawnych dotyczących naruszenia postanowień konwencji. Tymczasem polski projekt sprawozdania to jedynie wyciąg z aktów prawnych i programów rządowych. Brakuje w nim  wskazania, jak cytowane przepisy wpływają na życie codzienne osób z niepełnosprawnościami. O tym, że taka refleksja jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9908

Wydanie: 9908

Spis treści
Zamów abonament