Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są skutki niewniesienia agio przed rejestracją spółki

06 sierpnia 2014 | Prawo i praktyka

Wpisanie do KRS spółki z o.o., pomimo braku wniesienia agio przed jej rejestracją, nie uprawnia jej do dochodzenia od wspólnika zapłaty ceny wyższej od wartości nominalnej objętych przez niego udziałów. Ze względu na niewniesienie agio przed rejestracją spółki, jej powstanie naruszyło prawo, co stanowi przyczynę jej rozwiązania.

Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 23 kwietnia 2014 r. (I ACa 26/14).

W lipcu 2012 r. została zawarta umowa powodowej spółki z o.o., na mocy której jednym z jej wspólników został pozwany. Objął on w spółce 48 udziałów o wartości 2,4 tys. zł, które zobowiązał się pokryć kwotą 760 tys zł. Spółka została wpisana do KRS 16 października 2012 r. W okresie od 6 sierpnia 2012 r. do 20 grudnia 2012 r. pozwany dokonał wpłat tytułem częściowego pokrycia kapitału na kwotę 71 370 zł.

Powódka (spółka z o.o.) wniosła o zasądzenie od pozwanego pozostałej kwoty nadwyżki wraz z odsetkami. Sąd okręgowy oddalił powództwo, wskazując, że w świetle art. 163 pkt 2 kodeksu spółek handlowych przy objęciu udziałów w spółce za cenę wyższą od wartości nominalnej nadwyżka powinna być pokryta przed rejestracją spółki. Pokrycie nadwyżki może nastąpić wyłącznie przez zapłatę określonej kwoty, a nie przez zobowiązanie do świadczenia w przyszłości określonej sumy pieniężnej. Po zarejestrowaniu spółki wspólnik nie ma obowiązku wniesienia wkładu, stąd roszczenie spółki nie ma podstaw prawnych.

Wyrok zaskarżyła powódka, wskazując, że agio może być wniesione także po rejestracji spółki, skoro w art. 167 § 1 pkt 2 k.s.h. wskazano, iż do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9908

Wydanie: 9908

Spis treści
Zamów abonament