Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wbrew akcji dezinformacyjnej

06 sierpnia 2014 | Rzecz o prawie | Franciszek Longchamps de Bérier
źródło: Rzeczpospolita

Wyrażenia i reguły zakorzenione w myśli prawnej, przekazywanej od Rzymian przez wieki historii, przydają się współczesnym prawnikom jako środki komunikacji.

Często niestety nie wnika się zbytnio w znaczenie wielu reguł i wyrażeń: pojmowane są intuicyjnie lub tylko na podstawie nabytych wyobrażeń. Dobrze, gdy nie zostają wykrzywione. To bowiem znacznie utrudnia użycie eleganckiego języka europejskiej tradycji prawnej. Posługiwanie się nim wymaga jednak niepowierzchownego przygotowania. Problemy widać chyba najlepiej w uprzedzeniu do paremii nasciturus pro iam nato habetur, quotiens de commodis eius agitur – „dziecko poczęte uważa się za już narodzone, ilekroć chodzi o jego korzyść". Reguła budzi w ostatnich dziesięcioleciach wiele emocji, choć głębsza analiza pokazuje, że nie są zazwyczaj uzasadnione.

Rzymianie regulowali sytuację prawną człowieka przed urodzeniem w zakresie, który uznawali – jak to oni – za przydatny. Łacińskie sformułowanie nawiązuje do dzieł rzymskich prawników pogańskich z II i III...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9908

Wydanie: 9908

Spis treści
Zamów abonament