Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaległe pieniądze za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej

06 sierpnia 2014 | Prawo i praktyka | Anna 
Smagowicz-Tokarz

Do przedawnienia roszczenia o wynagrodzenie dla członka rady nadzorczej nie ma zastosowania termin dwuletni (art. 751 pkt 1 kodeksu cywilnego w zw. z art. 750 k.c.), 
lecz mają zastosowanie terminy ogólne 
(art. 118 k.c.).

Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 30 stycznia 2014 r. (III CZP 104/13).

Członek rady nadzorczej spółki akcyjnej wniósł pozew o zasądzenie zaległego wynagrodzenia za pełnienie w spółce ww. funkcji. Przyznanie wynagrodzenia przewidywał statut, a jego wysokość została skonkretyzowana w uchwale walnego zgromadzenia spółki. Spółka, wnosząc o oddalenie powództwa, podniosła zarzut przedawnienia na podstawie art. 751 pkt 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym roszczenia o wynagrodzenie za spełnione czynności i o zwrot poniesionych wydatków przysługujące osobom, które stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa trudnią się czynnościami danego rodzaju, przedawniają się z upływem dwóch lat. Przepis ten należy powiązać z art. 750 k.c. stanowiącym, że do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu (w tym art. 751 pkt 1 k.c.).

Sąd uznał powództwo za uzasadnione. Nie podzielił tym samym zarzutu przedawnienia, stwierdzając, że do przedawnienia roszczenia powoda ma zastosowanie art. 118 k.c., przewidujący termin przedawnienia dziesięciu lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

Apelację...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9908

Wydanie: 9908

Spis treści
Zamów abonament