Zaległe pieniądze za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej
Do przedawnienia roszczenia o wynagrodzenie dla członka rady nadzorczej nie ma zastosowania termin dwuletni (art. 751 pkt 1 kodeksu cywilnego w zw. z art. 750 k.c.), lecz mają zastosowanie terminy ogólne (art. 118 k.c.).
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 30 stycznia 2014 r. (III CZP 104/13).
Członek rady nadzorczej spółki akcyjnej wniósł pozew o zasądzenie zaległego wynagrodzenia za pełnienie w spółce ww. funkcji. Przyznanie wynagrodzenia przewidywał statut, a jego wysokość została skonkretyzowana w uchwale walnego zgromadzenia spółki. Spółka, wnosząc o oddalenie powództwa, podniosła zarzut przedawnienia na podstawie art. 751 pkt 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym roszczenia o wynagrodzenie za spełnione czynności i o zwrot poniesionych wydatków przysługujące osobom, które stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa trudnią się czynnościami danego rodzaju, przedawniają się z upływem dwóch lat. Przepis ten należy powiązać z art. 750 k.c. stanowiącym, że do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu (w tym art. 751 pkt 1 k.c.).
Sąd uznał powództwo za uzasadnione. Nie podzielił tym samym zarzutu przedawnienia, stwierdzając, że do przedawnienia roszczenia powoda ma zastosowanie art. 118 k.c., przewidujący termin przedawnienia dziesięciu lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.
Apelację...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta