Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gratyfikacja etatowca pod szczególną ochroną

06 sierpnia 2014 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Pracownik nie może się zrzec prawa do premii ani przenieść prawa do niej na inną osobę. Szef nie ma też pełnej swobody przy zmianie zasad przyznawania załodze takiego bonusu.

Wprawdzie premie stanowią dodatkowe świadczenia pracodawcy na rzecz zatrudnionych, które przede wszystkim regulują wewnętrzne przepisy płacowe, ale stosuje się do nich także ochronne normy kodeksu pracy.

W jakiej formie

Zmiany uprawnień pracowników do premii mogą mieć różny charakter. Gdy są korzystne, jak podwyższenie stawki procentowej lub zwiększenie częstotliwości wypłaty premii np. z kwartalnej na miesięczną, przyjmuje się domniemaną zgodę pracownika na nowe regulacje. Natomiast przy modyfikacjach dla niego niekorzystnych, jak obniżki stawki procentowej premii lub zwiększenia zadań koniecznych do jej uzyskania, szef musi albo dokonać wypowiedzenia zmieniającego warunki jego płacy, albo zawrzeć z nim porozumienie zmieniające.

Zdarza się, że firmy zaniedbują dokonanie wypowiedzenia zmieniającego przy pogorszeniu regulaminu wynagradzania, co w razie sporów przed sądem obraca się przeciwko nim. Zwracał na to uwagę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9908

Wydanie: 9908

Spis treści
Zamów abonament