Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Efekt wakacji w sferze spekulacji

06 sierpnia 2014 | Rzecz o polityce | Mirosław Szreder
autor zdjęcia: krzysztof mystkowski
źródło: Rzeczpospolita

Sondaże | W lecie PiS i PO mogą być przeszacowane.

Drugi rok z rzędu w okresie letnich wakacji Prawo i Sprawiedliwość osiąga rekordową przewagę sondażową nad Platformą Obywatelską. W sierpniu ubiegłego roku wynosiła ona 8 pkt proc.: PiS – 34 proc., PO – 26 proc., a w ostatnim badaniu wykonanym dla „Rz" sięga 11 pkt proc., przy czym dla połączonej prawicy (PiS, Polska Razem i Solidarna Polska) przewaga nad PO jest jeszcze wyższa i wynosi 16 pkt proc. (pisał o tym Paweł Majewski, „Wielka premia za zjednoczenie", „Rz" 28.07.2014 r.).

Latem obserwujemy w naszym otoczeniu narastającą niechęć do rozmów przez telefon z „intruzami"

Warto jednak zauważyć, że pomiędzy tymi letnimi pomiarami, w roku ubiegłym i bieżącym, nastąpiło ważne wydarzenie, które w znacznym stopniu weryfikuje sondaże poparcia dla partii. Mam tu na myśli eurowybory z maja tego roku, w których wynik dwóch czołowych partii był niemal identyczny – w zaokrągleniu 32 proc. Nie po raz pierwszy powraca więc w dyskusjach hipoteza o wypaczonych wynikach sondaży w okresie lata, spowodowanych wyjazdami Polaków na urlop i ogólnym spadkiem zainteresowania bieżącą polityką. Zwolennicy PO chętnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9908

Wydanie: 9908

Spis treści
Zamów abonament