Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaniżanie przychodów może się skończyć kłopotami

22 września 2014 | Prawo i praktyka | Łukasz Sitek

PROCEDURY | Szacując podstawę opodatkowania skarbówka powinna uzasadnić, dlaczego wybrała taką, a nie inną metodę. Przedsiębiorca, który to kwestionuje, może iść do sądu.

Jeśli w prowadzonej przez podatnika dokumentacji pojawią się nieprawidłowości albo gdy okazuje się, że niektórych faktur brakuje, fiskus może oszacować podstawę opodatkowania. Pozwala mu na to art. 23 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.).

Oszacowanie ze swej natury nie może doprowadzić do wyniku w pełni zgodnego ze stanem rzeczywistym. Czynności organu podatkowego powinny jednak zmierzać do określenia wysokości zbliżonej do rzeczywistej podstawy opodatkowania. Zgodnie z art. 23 § 5 o.p. urząd powinien uzasadnić wybór metody oszacowania (§ 3 tego artykułu przewiduje aż sześć metod >patrz ramka). Wybór ten zależy od materiału zebranego w sprawie, jakim dysponuje organ, jak również od charakteru działalności wykonywanej przez przedsiębiorcę oraz miejscowych warunków prowadzenia biznesu.

Swoje racje trzeba udowodnić

Jeśli podatnik ma wątpliwości, czy fiskus zastosował właściwą metodę oszacowania, to zawsze może próbować walczyć w sądzie, kwestionując sposób ustalenia podstawy opodatkowania. Decyzja o tym, czy składać skargę, należy do podatnika. Samej kontroli sądowej podlega nie tyle wybór metody jako takiej, ile to, czy zastosowane w tej metodzie dane znajdują odzwierciedlenie w materiale dowodowym i czy prawidłowy jest wniosek końcowy w postaci ustalenia dochodu. Fiskus nie może przyjąć za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9947

Wydanie: 9947

Spis treści

Nieruchomości Warszawa

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Okładka o Papieżu

Zamów abonament