Jakie elementy powinna zawierać umowa franczyzy
DOKUMENTY | Z kontraktem pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą często związane są towarzyszące im porozumienia uzupełniające. Dotyczą one przykładowo najmu i dzierżawy, a także dostawy czy kredytowania.
Marek Barowicz
Franczyza zaliczana jest do umów nienazwanych o charakterze dwustronnym i wzajemnym. Podstawą jej zawarcia jest art. 3531 kodeksu cywilnego (k.c.), zgodnie z którym strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Przy zawieraniu umów tego typu oraz regulowaniu ich istotnych elementów stosuje się przede wszystkim przepisy kodeksu cywilnego. Z uwagi na przedmiot umowy franczyzy jej treść kształtują również przepisy wielu innych aktów prawnych (m.in. prawa własności przemysłowej, prawa autorskiego, ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji).
W odniesieniu do umowy franczyzy stosuje się wszystkie generalne zasady w zakresie zawierania umów, zawarte przepisach prawa cywilnego, dotyczące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta