Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W rachunku podatkowym przedsiębiorcy zastosują zasady ogólne

22 września 2014 | Ekspert księgowy

CIT | Przychodem franczyzodawcy są opłaty uiszczane przez biorcę oraz równowartość sprzedanych mu towarów, produktów i surowców. Franczyzobiorca uwzględni w rozliczeniach z fiskusem kwoty z transakcji z finalnymi nabywcami.

Marek Barowicz

W ramach systemu franczyzowego zawieranych jest wiele transakcji, których przedmiotem mogą być towary, usługi lub wartości niematerialne. W myśl prawa podatkowego ważny jest przedmiot umowy. W przypadku podatku dochodowego przychodem franczyzodawcy są opłaty uiszczane przez franczyzobiorcę, a także równowartość sprzedanych mu towarów, produktów i surowców. Przychodem dla franczyzobiorcy stanie się z kolei równowartość sprzedanych finalnemu nabywcy towarów i wyrobów oraz świadczonych usług.

Poprzez odpisy

Kosztem uzyskania przychodu będą dla biorcy, na mocy art. 15 ust. 6 ustawy o CIT oraz art. 22 ust. 8 ustawy o PIT, odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia wartości niematerialnych i prawnych. Amortyzacji będą podlegać zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT (art. 22b ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT) nabyte przez biorcę, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje, uprawniające do korzystania z pakietu praw własności przemysłowej w okresie dłuższym niż rok.

Podatnicy ustalają stawki amortyzacyjne dla poszczególnych wartości niematerialnych i prawnych na cały okres amortyzacji przed rozpoczęciem dokonywania odpisów. Można nie rozliczać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, których wartość początkowa nie przekracza 3,5 tys. zł. Wydatki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9947

Wydanie: 9947

Spis treści

Nieruchomości Warszawa

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Okładka o Papieżu

Zamów abonament