Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak chronić adres w sieci

22 września 2014 | Prawo i praktyka | Marta Daćków
Marta Daćków
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Marta Daćków

INTERNET | Przedsiębiorcy nie nabywają domeny na własność, lecz jedynie uprawnienie do użytkowania wybranej nazwy przez okres wynikający z umowy.

Spory o domeny internetowe rozpoczęły się od fali piractwa określanego mianem cybersquattingu, polegającego na wykupywaniu przez podmioty prywatne dużej liczby adresów internetowych o potencjalnej wysokiej wartości w celu ich dalszej odsprzedaży po sporo wyższych cenach.

Proceder ten jest obecnie powszechnie uznawany za naruszenie prawa, a przedsiębiorcy mogą na drodze postępowania arbitrażowego lub sądowego odzyskać swoje adresy. Jednak z uwagi na tempo rozwoju internetu i znaczenie obecności przedsiębiorcy w sieci wciąż przybywa sporów na tle bezprawnego wykorzystywania domen.

Po prostu adresy

Adresy stron internetowych są zapisywane i identyfikowane za pomocą tzw. domen. Każdy adres domenowy zbudowany jest z oddzielonych od siebie kropkami części (wyrazów lub skrótów) zastępujących adres IP. Dla przedsiębiorców kluczowa jest przede wszystkim nazwa wpisywana pomiędzy kropkami, tj. słowo „przykład" w domenie „www.przykład.pl".

Obecnie każdy może zgłosić rejestratorowi, tj. Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), ofertę zawarcia umowy o rejestrację i utrzymywanie domeny internetowej.

Przedsiębiorcy nie nabywają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9947

Wydanie: 9947

Spis treści

Nieruchomości Warszawa

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Okładka o Papieżu

Zamów abonament