Jak chronić adres w sieci
INTERNET | Przedsiębiorcy nie nabywają domeny na własność, lecz jedynie uprawnienie do użytkowania wybranej nazwy przez okres wynikający z umowy.
Spory o domeny internetowe rozpoczęły się od fali piractwa określanego mianem cybersquattingu, polegającego na wykupywaniu przez podmioty prywatne dużej liczby adresów internetowych o potencjalnej wysokiej wartości w celu ich dalszej odsprzedaży po sporo wyższych cenach.
Proceder ten jest obecnie powszechnie uznawany za naruszenie prawa, a przedsiębiorcy mogą na drodze postępowania arbitrażowego lub sądowego odzyskać swoje adresy. Jednak z uwagi na tempo rozwoju internetu i znaczenie obecności przedsiębiorcy w sieci wciąż przybywa sporów na tle bezprawnego wykorzystywania domen.
Po prostu adresy
Adresy stron internetowych są zapisywane i identyfikowane za pomocą tzw. domen. Każdy adres domenowy zbudowany jest z oddzielonych od siebie kropkami części (wyrazów lub skrótów) zastępujących adres IP. Dla przedsiębiorców kluczowa jest przede wszystkim nazwa wpisywana pomiędzy kropkami, tj. słowo „przykład" w domenie „www.przykład.pl".
Obecnie każdy może zgłosić rejestratorowi, tj. Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), ofertę zawarcia umowy o rejestrację i utrzymywanie domeny internetowej.
Przedsiębiorcy nie nabywają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta