Spółki z grupy są do celów VAT traktowane jako odrębni podatnicy
Gdy transakcje są zawierane pomiędzy podmiotami wchodzącymi w skład podatkowej grupy kapitałowej, art. 32 ustawy o VAT dotyczący szacowania wysokości obrotu będzie miał zastosowanie, jeśli strony przyjmą wynagrodzenie w wartości niższej od rynkowej.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 września 2014 r. (I FSK 1351/13).
Spółka zamierza utworzyć podatkową grupę kapitałową (dalej: PGK). Opisując zdarzenie przyszłe, wyjaśniła, że w przypadku transakcji z inną spółką wchodzącą w skład PGK ceny będą kształtowane w sposób dowolny. Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości będzie przeprowadzał ze spółką transakcje, w których wynagrodzenie zostanie ustalone na poziomie wyższym bądź niższym niż poziom rynkowy. Zdaniem spółki w stosunku do transakcji pomiędzy wnioskodawcą a innymi spółkami wchodzącymi w skład PGK nie ma zastosowania art. 32 ustawy o VAT.
Przeciwnego zdania był organ podatkowy. Stwierdził, że gdy strony przyjmą wartość transakcji niższą od wartości rynkowej, a spółka jako nabywca nie będzie miała pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku od towarów i usług należnego o kwotę podatku naliczonego, wówczas w stosunku do tych transakcji znajdzie zastosowanie art. 32 ustawy o VAT, odnoszący się do możliwości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta