Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółki z grupy są do celów VAT traktowane jako odrębni podatnicy

22 września 2014 | Prawo i praktyka | Paulina Staniszewska
Katarzyna Wieczorek-Puławska
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Katarzyna Wieczorek-Puławska
źródło: Rzeczpospolita

Gdy transakcje są zawierane pomiędzy podmiotami wchodzącymi w skład podatkowej grupy kapitałowej, art. 32 ustawy o VAT dotyczący szacowania wysokości obrotu będzie miał zastosowanie, jeśli strony przyjmą wynagrodzenie w wartości niższej od rynkowej.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 września 2014 r. (I FSK 1351/13).

Spółka zamierza utworzyć podatkową grupę kapitałową (dalej: PGK). Opisując zdarzenie przyszłe, wyjaśniła, że w przypadku transakcji z inną spółką wchodzącą w skład PGK ceny będą kształtowane w sposób dowolny. Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości będzie przeprowadzał ze spółką transakcje, w których wynagrodzenie zostanie ustalone na poziomie wyższym bądź niższym niż poziom rynkowy. Zdaniem spółki w stosunku do transakcji pomiędzy wnioskodawcą a innymi spółkami wchodzącymi w skład PGK nie ma zastosowania art. 32 ustawy o VAT.

Przeciwnego zdania był organ podatkowy. Stwierdził, że gdy strony przyjmą wartość transakcji niższą od wartości rynkowej, a spółka jako nabywca nie będzie miała pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku od towarów i usług należnego o kwotę podatku naliczonego, wówczas w stosunku do tych transakcji znajdzie zastosowanie art. 32 ustawy o VAT, odnoszący się do możliwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9947

Wydanie: 9947

Spis treści

Nieruchomości Warszawa

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Okładka o Papieżu

Zamów abonament