Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

System podatkowy pełen pułapek

22 września 2014 | Prawo | Monika Pogroszewska
źródło: materiały prasowe

Andrzej Taudul | Jeśli rząd chce wspierać rodziny, powinien poprawić 
przepisy dotyczące ulg – mówi doradca podatkowy, 
partner w kancelarii Paczuski &Taudul 
w rozmowie z Moniką Pogroszewską.

Rz: Rząd chce po raz kolejny zwiększyć ulgę na dzieci. Jak pan ocenia te plany?

Andrzej Taudul: To dobrze, że rząd zaczyna myśleć o polityce prorodzinnej. Przez wiele lat w Ministerstwie Finansów obowiązywało krótkowzroczne podejście, które można było określić jednym zdaniem: „Dzieci mamy na własny rachunek". Przełom nastąpił dopiero w 2007 r., kiedy wprowadzono odliczenie na dzieci. Teraz ministerstwo proponuje kolejną podwyżkę. Nowe propozycje mają poprawić sytuację rodziców płacących składki ZUS i na ubezpieczenie zdrowotne. Dobre i to. Nie sądzę jednak, by poprawiło to  znacząco sytuację większości rodzin.

W rozliczeniu za 2014 r. kwota ulgi na trzecie dziecko wzrośnie z obecnych 1668 zł do 2000 zł. Preferencja na czwarte i każde kolejne dziecko z 2224 zł do 2700 zł. Nie zmieni się odpis na pierwszą i drugą pociechę, który nadal będzie wynosił po 1112 zł. Rodzina z czwórką dzieci odliczy więc blisko 7 tys. zł. 1112 zł + 1112 zł + 2000 zł + 2700 zł = 6924 zł. To 800 zł więcej niż obecnie.

Będzie to kolejna podwyżka, bo już z początkiem 2013 r. zwiększono ulgę na trzecie i czwarte dziecko. W rzeczywistości jednak do tej pory zwiększanie limitu ulgi było w znacznej mierze jedynie propagandowym gestem. Z podwyżki skorzystały tylko lepiej uposażone wielodzietne rodziny. Dzieje się tak dlatego, że mechanizm ulgi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9947

Wydanie: 9947

Spis treści

Nieruchomości Warszawa

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Okładka o Papieżu

Zamów abonament