Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na jak długo do archiwum

22 września 2014 | Ekspert księgowy

OBOWIĄZKI | Ustalając czas, przez jaki firmowe dokumenty muszą być przechowywane, nie wystarczy pamiętać podstawowych okresów wynikających z przepisów. W przypadku środków trwałych ich stosowanie nie jest takie oczywiste.

Magdalena Rogosz

Prowadząc działalność gospodarczą, należy pamiętać o obowiązku przechowywania dokumentacji firmowej. Warto wiedzieć, przez jaki okres należy przechowywać poszczególne grupy dowodów, aby nie zajmować miejsca przedawnionymi już papierami lub – z drugiej strony – nie zniszczyć czegoś, co może jeszcze być potrzebne. W zależności od zawartych w dokumentach danych należy przechowywać je od roku aż do 50 lat. Z tego względu dokumentację można podzielić na cztery grupy:

- dokumentacja pracownicza,

- dokumentacja ZUS,

- dokumentacja podatkowa i

- dokumentacja rachunkowa.

Dotyczące pracowników...

Pracodawca powinien założyć akta osobowe każdego pracownika oraz prowadzić dokumentację przez cały okres wykonywania przez niego pracy. Ważnym obowiązkiem pracodawcy jest poprawne prowadzenie dokumentacji pracowniczej. Za brak dokumentów związanych ze stosunkiem pracy pracodawca może zostać ukarany grzywną (od 1000 do 30 000 zł), gdyż jest to naruszenie praw pracownika. Zgromadzone dokumenty mają istotny wpływ na postępowanie przed sądem pracy. Jakiekolwiek zaniedbanie ze strony pracodawcy przy prowadzeniu akt może świadczyć na jego niekorzyść. Zgromadzone akta osobowe pracowników podlegają kontroli służb zatrudnienia, Państwowej Inspekcji Pracy oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pracodawcy sporządzający...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9947

Wydanie: 9947

Spis treści

Nieruchomości Warszawa

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Okładka o Papieżu

Zamów abonament