Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opis stanu faktycznego we wniosku wiąże organy podatkowe

22 września 2014 | Prawo i praktyka | Jan Buławski
Grzegorz Arczewski
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Grzegorz Arczewski
źródło: Rzeczpospolita

Jeżeli wnioskodawca stanowczo podkreśla, że premia z tytułu niskiej szkodowości ma charakter jednostronny, nie warunkuje ugody i nie jest związana ze świadczeniami wzajemnymi, to nie jest dopuszczalne przeprowadzanie przez urzędników ustaleń, że świadczenie ma cechy wynagrodzenia za uzyskane korzyści przez kontrahenta podatnika w postaci zgody na wcześniejsze rozwiązanie umowy.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 8 sierpnia 2014 r. (I SA/Gd 602/14).

Bank zawarł z towarzystwem ubezpieczeń umowę ubezpieczenia kredytów hipotecznych z niskim udziałem własnym kredytobiorcy. Po upływie pewnego okresu, towarzystwo wypowiedziało umowę ubezpieczenia. Towarzystwo uznało, że rozwiązanie umowy uniemożliwia przedłużenie ochrony dla kredytów i zwróciło bankowi wpłaty wniesione tytułem składki ubezpieczeniowej oraz odmówiło wypłaty odszkodowań ze względu na upływ okresu ubezpieczenia w związku z rozwiązaniem umowy ubezpieczenia. Bank oraz towarzystwo postanowiły zawrzeć ugodę ustalającą ostateczne stanowisko w zakresie rozwiązania umowy ubezpieczenia. Ugoda wskazuje, że w związku z rozliczeniem umowy ubezpieczenia oraz biorąc pod uwagę jej przebieg, towarzystwo przyzna bankowi premię z tytułu niskiej szkodowości. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zadano pytanie: czy bank powinien potraktować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9947

Wydanie: 9947

Spis treści

Nieruchomości Warszawa

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Okładka o Papieżu

Zamów abonament