Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dobre wiadomości dla mikroprzedsiębiorstw

22 września 2014 | Prawo i praktyka | Aleksandra Jaraczewska
Aleksandra  Jaraczewska
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Aleksandra Jaraczewska

DOKUMENTY | Ostatnia nowelizacja przepisów o rachunkowości wprowadziła dla mikrojednostek sprawozdawczość znacznie okrojoną w porównaniu z zakresem danych, które muszą przygotowywać pozostałe podmioty.

W lipcu ubiegłego roku po raz pierwszy do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych został skierowany projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości.

Projekt nowelizacji miał na celu przeniesienie zapisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek, tzn. tak zwanych jednostek mikro. Celem nowelizacji było ustanowienie dla jednostek mikro uproszczonych wymogów w zakresie rachunkowości i sprawozdawczości finansowej.

Po trwającym ponad rok procesie legislacyjnym 21 sierpnia br. zmienione zapisy ustawy o rachunkowości zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw. Nowelizacja weszła w życie 5 września br.

Co w bilansie i rachunku wyników

Jednostki mikro zdefiniowano jako spółki akcyjne, spółki z o.o. i spółki komandytowo-akcyjne (jak również spółki osobowe tworzone przez nie), które w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy nie przekroczyły dwóch z trzech kryteriów:

- sumy bilansowej do 1,5 mln zł,

- przychodów ze sprzedaży...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9947

Wydanie: 9947

Spis treści

Nieruchomości Warszawa

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Okładka o Papieżu

Zamów abonament