Umowy rezultatu bez zaległości podatkowych
W niektórych branżach wynagrodzenie w dużej mierze zależy od osiągnięcia założonych celów lub wskaźników. Ostatnio organy przyznają, że przy późniejszej wypłacie spółka nie musi korygować swoich rozliczeń i płacić odsetek.
W praktyce obrotu gospodarczego występują umowy przewidujące zapłatę podstawowego elementu wynagrodzenia po wykonaniu usługi lub w okresach rozliczeniowych oraz dodatkowej części wynagrodzenia pod warunkiem zaistnienia określonego zdarzenia lub osiągnięcia ustalonego efektu. Może być tak, że efekty te występują po upływie znacznego czasu od wykonania ostatniej czynności usługodawcy bądź też ich zweryfikowanie wymaga dodatkowego czasu.
Opisany schemat wynagradzania powszechnie stosują podmioty należące np. do branży reklamowej. Obok zasadniczego składnika wynagrodzenia otrzymują one liczne bonusy w przypadku wzrostu rozpoznawalności marki, zwiększenia poziomu sprzedaży promowanych produktów lub uzyskania przewidzianego zasięgu kampanii.
Czy potrzebna jest korekta
Przeciwko stosowaniu tego mechanizmu przemawiała dotychczasowa wykładnia przepisów o VAT. Organy podatkowe i sądy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta