Fałszywe dokumenty świadczenia nie dadzą
ROSZCZENIA | ZUS zażąda zwrotu zasiłku od osoby, której on nie przysługiwał, a go pobrała. Ale odsetki należą się organowi dopiero od następnego dnia po doręczeniu tej decyzji.
Ryszard Sadlik
W myśl art. 84 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1442 ze zm., dalej ustawa o sus) ten, kto pobrał nienależne świadczenie z ubezpieczeń społecznych, musi je oddać z odsetkami w wysokości i na zasadach określonych w prawie cywilnym.
Według art. 84 ust. 2 tej ustawy za kwoty nienależnie pobranych świadczeń uważa się te:
- wypłacone mimo istnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty w całości lub w części, jeżeli pobierający świadczenie był pouczony o braku prawa do nich,
- przyznane lub wypłacone na podstawie nieprawdziwych zeznań lub fałszywych dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzania w błąd organu wypłacającego świadczenia przez pobierającego świadczenia.
Przepis ten stosuje się także do zasiłków chorobowych oraz innych świadczeń wypłacanych z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (np. świadczeń rehabilitacyjnych, zasiłków macierzyńskich i wyrównawczych). Potwierdził to Sąd Najwyższy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta