Wyciekają firmowe tajemnice
Gospodarka | Większość przedsiębiorstw w Polsce może być zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem. Co trzecie zwiększy budżet na ochronę danych.
michał duszczyk
77 proc. przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę z dużej wartości posiadanych informacji a ich bezpieczeństwo uważa za jeden ze swoich priorytetów – wynika z najnowszych badań firmy mediarecovery i kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. Mimo to ochrona tych danych pozostawia wiele do życzenia.
Informacje z firm wyciekają jak przez sito. Problem jest poważny, bo aż jedna trzecia przedsiębiorstw deklaruje realne straty finansowe i wizerunkowe spowodowane utratą cennych danych. Z najnowszych badań firmy Check Point Software Technology wynika, że średnio jednorazowe straty pojedynczego przedsiębiorstwa zaatakowanego przez hakerów sięgają 450 tys. zł, czyli nawet ponad cztery razy więcej niż w przypadku firm np. z W. Brytanii.
Winni pracownicy
W firmach źle chronione są zarówno materiały przechowywane w komputerach, na nośnikach cyfrowych, jak i tradycyjne dokumenty papierowe. To jednak problem, który dotyczy nie tylko Polski. Claire Reid, partner w PwC, wskazywała niedawno, że europejskie przedsiębiorstwa średniej wielkości nie zabezpieczają wystarczająco posiadanych informacji. – Nie rozumieją ich wartości jako majątku firmy – twierdzi.
Pomimo że coraz częściej mówi się o końcu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta