Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Putin uwielbia straszaki

22 września 2014 | Ciekawa ekonomia
źródło: AFP\Ria Novosti

Michaił Kasjanow | Może dojść do ograniczenia eksportu, pogróżek i różnych gierek 
ze wstrzymywaniem dostaw do Europy. Ale Rosja musi eksportować gaz.

Rz: Sankcje, jakie Zachód nałożył na Rosję, uderzają w otoczenie prezydenta, państwowe firmy i banki, ale i w zwykłych konsumentów. Jak ocenia pan cierpliwość Rosjan?

Góra na dwa–trzy lata. Ale mam nadzieję, że tak długo nie będziemy musieli czekać. Bo to nie sankcje są powodem fatalnego stanu rosyjskiej gospodarki, ale polityka rządu, który od dziesięciu lat korzysta z wysokich cen ropy naftowej, wydając pieniądze nie na to, na co powinien. Pieniądze z ropy i gazu pozwoliły Putinowi i Miedwiediewowi zatrzymać reformy, jakie rozpoczął mój rząd. W efekcie od dwóch lat nie rośnie produkcja przemysłowa, nie zwiększa się PKB, a w tym roku zapowiada się recesja. Sankcje, jakie wprowadził Zachód, nie są wymierzone w rosyjskich konsumentów. Kiedy restauracja sushi w Moskwie zamyka się, bo nie można kupić łososi, nie jest to wynik zachodnich sankcji, ale kontrsankcji nałożonych przez rząd na import żywności z Zachodu. Putin doskonale się orientuje, że sankcje nie są przeciwko rosyjskim konsumentom czy krajowi jako takiemu, ale przeciwko niemu i jego otoczeniu. Zdecydował się na wprowadzenie obostrzeń w imporcie, żeby ludzie ucierpieli, bo nie mogą kupić produktów, jakie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9947

Wydanie: 9947

Spis treści

Nieruchomości Warszawa

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Okładka o Papieżu

Zamów abonament