Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy planowaniu godzin pracy młodocianych łatwo o błędy

22 września 2014 | Prawo i praktyka | Agata Lankamer-Prasołek Karol Lankamer
Agata Lankamer-Prasołek
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Agata Lankamer-Prasołek
Karol Lankamer
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Karol Lankamer
Przykład 1
źródło: Rzeczpospolita
Przykład 1
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

UMOWY | Czas pracy osoby do lat 16 nie może przekraczać sześciu godzin na dobę. Do jej aktywności zawodowej wlicza się czas nauki wynikający z obowiązkowego programu zajęć szkolnych i to bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy.

Decydując się na zatrudnienie młodocianego, szef musi przestrzegać bardziej rygorystycznych zasad dotyczących planowania jego czasu pracy. Dzięki nim ustawodawca chroni zdrowie małoletnich zatrudnionych, zapewniając im warunki do odpoczynku i regeneracji sił, umożliwiając jednocześnie dokształcenie się i prawidłowy rozwój psychofizyczny.

Zasady angażowania młodocianych różnią się w zależności od tego, jaką formę pracodawca wybierze. Może zdecydować się na zatrudnienie na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego lub przy wykonywaniu prac lekkich. Od podjętej decyzji będzie zależał wachlarz ograniczeń w zasadach planowania czasu pracy młodocianemu. Ponadto część z nich obowiązuje niezależnie od rodzaju zawartej umowy.

Do celów zatrudnienia młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, lecz nie przekroczyła 18. roku życia (art. 190 § 1 k.p.). Aby jednak podjąć pracę, musi ona ukończyć przynajmniej gimnazjum oraz przedstawić świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jej zdrowiu. W drodze wyjątku dopuszcza się też zaangażowanie osób w wieku do 16 lat. Ale w stosunku do nich powszechnie obowiązujące młodocianych normy czasu pracy zostają dodatkowo obniżone.

Uwaga! Niebagatelny wpływ na sposób planowania aktywności młodocianego ma plan jego zajęć lekcyjnych. Taki pracownik ma bowiem obowiązek dokształcać się aż do ukończenia 18. roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9947

Wydanie: 9947

Spis treści

Nieruchomości Warszawa

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Okładka o Papieżu

Zamów abonament