Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy koszt auta wynajętego za granicą trzeba powiększyć o CIT

22 września 2014 | Prawo i praktyka | Karolina Legierska
Karolina Legierska
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Karolina Legierska

Obowiązek potrącenia podatku u źródła wynikający z osiągnięcia dochodu w Polsce przez zagranicznego przedsiębiorcę wystąpi zawsze w przypadku przelewu płatności na jego rzecz. Tak uważa fiskus, ale sądy są innego zdania.

Jeżeli płatność dotyczy korzystania przez polskiego usługobiorcę ze środka transportu używanego za granicą (np. samochodu wynajętego w czasie podróży służbowej), to miejsce faktycznego wykorzystania urządzenia wydaje się dla organów podatkowych bez znaczenia. Pogląd taki wyraziła bowiem m.in. Izba Skarbowa w Poznaniu (interpretacja z 17 czerwca 2013 r., ILPB4/423-80/13-4/MC). Ponadto organy podatkowe wskazują, że zasadnicze znaczenie ma miejsce położenia źródła dochodów. Nieistotny jest fakt wynajmowania oraz wykorzystywania środków poza terytorium Polski. W tym przypadku zagraniczni przedsiębiorcy uzyskują dochód od spółki będącej polskim rezydentem podatkowym. Urzędnicy skarbowi przyjmują, że źródło dochodów znajduje się na terytorium Polski....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9947

Wydanie: 9947

Spis treści

Nieruchomości Warszawa

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Okładka o Papieżu

Zamów abonament