Zapytaj organy podatkowe zanim one zapytają ciebie
ORDYNACJA | Jeżeli interpretacja indywidualna ma dotyczyć rozliczenia PIT z tytułu prowadzenia spółki osobowej, to wnioski powinni złożyć wszyscy jej wspólnicy. To tylko jedna z ważnych informacji, które trzeba wiedzieć o tej procedurze.
Instytucja interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, przewidziana w rozdziale 1a działu I ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 749 ze zm.; dalej: o.p.) jest bardzo dogodnym narzędziem, które może służyć planowaniu podatkowemu oraz eliminowaniu ryzyka podatkowego. Jaką ochronę daje uzyskanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego? Jakie są ramy czasowe tej ochrony? O czym należy pamiętać, by ochrona wynikająca z uzyskania pisemnej interpretacji nie okazała się iluzoryczna? W artykule odpowiemy na te i wiele innych pytań.
Dlaczego warto
Przed omówieniem korzyści, jakie daje interpretacja indywidualna, należy podkreślić, że:
1. przepisy o.p. nie czynią interpretacji wiążącej zarówno dla wnioskodawcy, jak i dla organów podatkowych. Możliwa jest zatem taka sytuacja, że podatnik uzyska interpretację indywidualną i zastosuje się do niej, natomiast organ podatkowy rozpatrujący sprawę nie uwzględni tej interpretacji i rozstrzygnie sprawę podatkową w sposób odmienny.
2. uzyskana przez wnioskodawcę interpretacja może zostać zmieniona przez ministra finansów na podstawie art. 14e o.p., jeżeli stwierdzi on jej nieprawidłowość. Interpretacja może również zostać uchylona orzeczeniem sądu administracyjnego.
Pomimo że interpretacja może zostać zmieniona,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta