Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zapytaj organy podatkowe zanim one zapytają ciebie

22 września 2014 | Ekspert księgowy
Jak długo obowiązuje zwolnienie
źródło: Rzeczpospolita
Jak długo obowiązuje zwolnienie
Karol Frąckowiak
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Karol Frąckowiak

ORDYNACJA | Jeżeli interpretacja indywidualna ma dotyczyć rozliczenia PIT z tytułu prowadzenia spółki osobowej, to wnioski powinni złożyć wszyscy jej wspólnicy. To tylko jedna z ważnych informacji, które trzeba wiedzieć o tej procedurze.

Instytucja interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, przewidziana w rozdziale 1a działu I ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 749 ze zm.; dalej: o.p.) jest bardzo dogodnym narzędziem, które może służyć planowaniu podatkowemu oraz eliminowaniu ryzyka podatkowego. Jaką ochronę daje uzyskanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego? Jakie są ramy czasowe tej ochrony? O czym należy pamiętać, by ochrona wynikająca z uzyskania pisemnej interpretacji nie okazała się iluzoryczna? W artykule odpowiemy na te i wiele innych pytań.

Dlaczego warto

Przed omówieniem korzyści, jakie daje interpretacja indywidualna, należy podkreślić, że:

1. przepisy o.p. nie czynią interpretacji wiążącej zarówno dla wnioskodawcy, jak i dla organów podatkowych. Możliwa jest zatem taka sytuacja, że podatnik uzyska interpretację indywidualną i zastosuje się do niej, natomiast organ podatkowy rozpatrujący sprawę nie uwzględni tej interpretacji i rozstrzygnie sprawę podatkową w sposób odmienny.

2. uzyskana przez wnioskodawcę interpretacja może zostać zmieniona przez ministra finansów na podstawie art. 14e o.p., jeżeli stwierdzi on jej nieprawidłowość. Interpretacja może również zostać uchylona orzeczeniem sądu administracyjnego.

Pomimo że interpretacja może zostać zmieniona,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9947

Wydanie: 9947

Spis treści

Nieruchomości Warszawa

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Okładka o Papieżu

Zamów abonament