Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biznes nie ma marginesu błędu

22 września 2014 | Ciekawa ekonomia
autor zdjęcia: Leszek Szymański
źródło: PAP

prof. Piotr Boguszewski | Skomplikowane przepisy często tworzą niezawinione przez przedsiębiorcę problemy i uchybienia.

Rz: Polska jest krajem konkurencyjnym gospodarczo?

Piotr Boguszewski: To zależy, pod jakim względem. Gdyby się przyjrzeć jednemu z najbardziej podstawowych wskaźników naszej pozycji w międzynarodowym podziale pracy, jakim jest eksport, to od początku transformacji do chwili obecnej przeszliśmy imponującą drogę. Na tym polu nasza aktywność jest bardzo wysoka i dotyczy dużej grupy coraz bardziej zróżnicowanych geograficznie rynków oraz bogatego asortymentu. Jest to więc sukces. Musimy jednak pamiętać, że w eksporcie na wielu towarach najlepiej zarabia się na początku i na końcu łańcucha wytwórczego – tzn. gdy jest się twórcą technologii produktu lub dostarczycielem jego końcowej postaci. I tu w przypadku Polski jest słabiej – często nasz eksport to zaledwie zaawansowane półprodukty do wytwarzania poza naszymi granicami produktów finalnych. W rezultacie jest tak, że globalny raport konkurencyjności polski eksport lokuje na 22. pozycji pod względem jego wielkości, ale pod względem naszej roli w tym łańcuchu wartości dodanej jesteśmy dopiero na 53. miejscu.

Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyn jest wiele, a jedną z nich jest niedostateczna innowacyjność gospodarki czy wciąż niedostateczne zasoby szeroko rozumianego kapitału ludzkiego. Raport po raz kolejny pokazuje, że jeśli chodzi o możliwości pozyskiwania takiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9947

Wydanie: 9947

Spis treści

Nieruchomości Warszawa

Międzynarodowe Targi Poznańskie

Okładka o Papieżu

Zamów abonament