Zwrot VAT podróżnemu na celowniku organów podatkowych
PREFERENCJE | Procedura tax free ma zapewniać realizację zasady jednokrotnego opodatkowania, którą fiskus lekceważy. Uznaje, że kupujący nie byli uprawnieni do odzyskania daniny. Odmawia więc sprzedawcom stosowania stawki zero proc.
Oddanie VAT podróżnemu, niemającemu miejsca zamieszkania na terytorium UE, w związku z wywozem towarów poza granice Unii, uprawnia sprzedawcę do zastosowania stawki zero proc. VAT do sprzedaży dla takiej osoby. Procedura tax free ma zapobiegać obciążaniu sprzedawcy podwójnym kosztem podatku – raz w postaci zwrotu VAT podróżnemu, a następnie poprzez opodatkowanie dostawy na jego rzecz. Lekceważąc zasadę jednokrotnego opodatkowania, organy często uznają, że podróżny nie był uprawniony do zwrotu VAT, a co za tym idzie, sprzedawca nie mógł zastosować zerowej stawki podatku.
Zwrot VAT przysługuje podróżnym, którzy wywożą zakupione na terytorium UE towary w bagażu osobistym nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu zakupu towarów, a urząd celny potwierdzi na dokumencie wywozu (tzw. deklaracji tax free) wywóz tych towarów poza terytorium UE. Do dostawy towarów, od której zwrócono VAT podróżnemu, sprzedawca stosuje stawkę zero proc. VAT.
Organy zarzucają sprzedawcom nieprawidłowości w realizowaniu zwrotów VAT, a co za tym idzie, kwestionują prawo do zastosowania zerowej stawki podatku. Zarzuty te dotyczą często:
1. niewykazania na deklaracjach tax free dokładnego miejsca zamieszkania podróżnego,
2. braku oceny, czy podróżny nabył towary w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta