Czas żniw dla unijnych projektów w wymiarze sprawiedliwości
Prawie 900 mln zł, jakie mamy do wykorzystania do 2020 roku, pozwoli stworzyć mechanizmy, dzięki którym obywatele i przedsiębiorcy będą mieli łatwiejszy dostęp do Temidy – pisze odchodzący minister sprawiedliwości.
Przez ostatni rok intensywnie pracowaliśmy nad przygotowaniem projektów związanych ze „Strategią modernizacji przestrzeni sprawiedliwości". Uporządkowaliśmy listę projektów i przyjęliśmy nowe zasady zarządzania nimi, a także wypracowaliśmy cele strategiczne i konkretne zadania na nową perspektywę finansową UE. Włożyliśmy w to wiele pracy, której efekty – choć doceniane przez wąskie grono ekspertów – do tej pory nie były tak widoczne. Teraz jednak przychodzi czas żniw.
Ministerstwo Sprawiedliwości będzie pełniło funkcję instytucji pośredniczącej przy wydatkowaniu 250 mln złotych z nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej. To ważna zmiana, gdyż dotychczas resort tylko konsultował proces wydawania środków unijnych. Dodając do tego środki do wykorzystania w ramach innych programów operacyjnych, wymiar sprawiedliwości może liczyć na prawie 900 mln zł na realizację projektów w latach 2014–2020.
W lutym tego roku przyjęliśmy „Strategię modernizacji przestrzeni sprawiedliwości", której zasadniczym celem jest budowa zaufania do instytucji przestrzeni sprawiedliwości i realizacji praw obywatelskich. Zespół składający się z przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury Generalnej oraz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury opracował założenia dla 25 projektów dotyczących m.in. rozwoju kompetencji kadr wymiaru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta