Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reformy sądownictwa w krzywym zwierciadle

24 września 2014 | Rzecz o prawie | Aneta Łazarska
źródło: materiały prasowe
O spadku zaufania do sądów przesądziły w znacznym stopniu nieudane reformy  ministra sprawiedliwości. Czy Cezary Grabarczyk pójdzie śladami poprzedników?
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
O spadku zaufania do sądów przesądziły w znacznym stopniu nieudane reformy ministra sprawiedliwości. Czy Cezary Grabarczyk pójdzie śladami poprzedników?

Obserwując w ostatnim czasie działania określane mianem reformy sądownictwa, można się poczuć niczym w „Procesie" Kafki – pisze sędzia.

Jesteśmy właśnie świadkami działań zwanych dość szumnie reformami wymiaru sprawiedliwości. Według decydentów władzy wykonawczej miały poprawić funkcjonowanie sądownictwa. Zamiarów polityków nie oceniam, ale skutki – tak. Jako obywatel z pewnością rozliczę ich z konsekwencji wdrażanych reform wymiaru sprawiedliwości przy okazji kolejnych wyborów. Wprawdzie trudno w Polsce o osobistą odpowiedzialność polityczną za podejmowane decyzje, jednak każdy z polityków będzie musiał odpowiedzieć wobec najwyższego suwerena narodu za skutki podejmowanych decyzji.

Obserwując działania określane mianem reformy sądownictwa, można się poczuć niczym w „Procesie" Kafki. Najpierw Ministerstwo Sprawiedliwości znosi sądy, aby następnie je przywrócić. Wprowadza się e-protokół, który ma przyśpieszyć rozprawy, aby następnie wycofać się z reformy i wprowadzić skrócony protokół obok nagrania. To tylko nieliczne przykłady.

Przeprowadzane reformy są forsowane za wszelką cenę i bez względu na koszt oraz, niestety, przy całkowitym ignorowaniu głosu środowiska sędziowskiego. Okazuje się, że nieliczenie się z jednostką to nie tylko problem państwa totalitarnego. Mimo deklaracji poszanowania wartości demokratycznego państwa prawnego upośledza się coraz bardziej władzę sądowniczą i odbiera jej należną pozycję odrębnej i niezależnej.

To prawda, że rolą sądów i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9949

Wydanie: 9949

Spis treści
Zamów abonament