Musimy zawalczyć o polskich emigrantów
Nawet jeśli nie stać nas na specjalne programy wspierające powroty do kraju, trzeba zadbać, by do nich nie zniechęcać.
Anita Błaszczak
Badacze zajmujący się migracjami twierdzą, że po pięciu latach pobytu za granicą więzi z krajem zwykle słabną, a chęci do powrotu maleją, choć – jak zaznacza socjolog Izabela Grabowska-Lusińska, profesor Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej – wiele zależy od sytuacji rodzinnej migranta i jego sytuacji na rynku pracy.
Brytyjskie statystyki potwierdzające, że spora część polskich migrantów ściągnęła albo założyła rodziny, mogą więc oznaczać coraz mniejszą gotowość do powrotu.
Powrót z własną firmą
Jest jednak szansa, że część Polaków, którzy wyjechali za granicę na studia czy do pracy i zostali tam na dłużej, za jakiś czas zdecydują się na powrót. Tak jak to zrobił Cezary Dubnicki, założyciel i prezes spółki informatycznej 9livesdata, który przed sześcioma laty, po prawie dwóch dekadach pobytu w USA, wrócił do kraju.
Zaznacza jednak, że jego przypadek nie jest typowy, nie tylko dlatego, że nigdy nie zamierzał zostać na stałe w Stanach. Wyjechał tam pod koniec lat 80. XX wieku na studia doktoranckie. Potem dostał propozycję pracy na uczelni (na Princeton University), a po kilku latach przeszedł do biznesu.
Do Polski tak naprawdę wracał dwa razy. Pierwszy raz pod koniec lat 90. Jednak na krótko; po roku spakował...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta