Powrót do zdrowia nie gwarantuje odzyskania pracy
UMOWY | Pracodawca nie musi ponownie zatrudnić osoby, którą zwolnił bez wypowiedzenia z powodu jej długotrwałej choroby, gdy odzyska ona zdolność do pracy, jeśli faktycznie nie dysponuje wolnymi etatami.
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej choroby pracownika na mocy art. 53 k.p. nie oznacza, że pracodawca na zawsze uwolni się od chorowitego. W miarę możliwości powinien go ponownie przyjąć, gdy w ciągu sześciu miesięcy od rozwiązania umowy zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu choroby (art. 53 § 5 k.p.). Przepis ten gwarantuje zwolnionemu w tym trybie prawo powrotu do dotychczasowej pracy po odzyskaniu zdolności do jej wykonywania. Ponowne zatrudnienie powinno nastąpić na podstawie nowej umowy o pracę, której warunki mogą się różnić od tych obowiązujących strony wcześniej.
Warunki powrotu
Możliwość żądania powtórnego przyjęcia jest ograniczona czasowo do sześciu miesięcy od momentu rozwiązania poprzedniego angażu. Pracownik musi więc zgłosić zamiar powrotu do pracy w ciągu takiego czasu od dnia rozwiązania umowy o pracę. Jeśli uchybi temu terminowi, uprawnienie pracownika wygasa.
Koniecznym warunkiem jest też zgłoszenie przez zainteresowanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta