Zlecenie wykona zastępca
WYKONAWCY | Zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej nie musi się opierać na osobistym świadczeniu pracy. Prawo wyznaczenia zastępcy to argument, że to nie etat.
Przyjmujący zlecenie powinien, co do zasady, osobiście wykonać czynności nim objęte. Zawsze jednak może się wspomagać pomocnikami, działającymi pod jego kierownictwem i nadzorem. W niektórych sytuacjach może natomiast powierzyć zlecone zadania zastępcy.
Wariant 1. Możliwość scedowania zadań
Jak wskazuje kodeks cywilny w art. 738 § 1, zleceniobiorca może powierzyć wykonanie przyjętych prac zastępcy, gdy:
- wyraźnie zapisano to w kontrakcie,
- wynika to ze zwyczaju albo
- wykonawca jest do tego zmuszony przez okoliczności.
Okoliczności te ocenia się kryteriami obiektywnymi, biorąc pod uwagę rodzaj przeszkody oraz znaczenie zleconej czynności.
W każdym przypadku posłużenia się zastępcą, zleceniobiorca ma obowiązek niezwłocznie powiadomić zleceniodawcę o tej osobie i miejscu jej zamieszkania. Ponadto, na żądanie szefa, musi mu podać dalsze informacje, umożliwiające kontakt z zastępcą, np. adres zamieszkania lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta