Przedsiębiorczy podział majątku
Firma prowadzona przez osobę fizyczną pozostającą w związku małżeńskim stanowi zawsze odrębny byt, samodzielną masę majątkową. To obiegowa opinia, rzeczywistość bywa bardziej złożona – piszą adwokaci.
Uważają tak przede wszystkim najbardziej zainteresowani, czyli małżonkowie prowadzący działalność gospodarczą. Weryfikacja błędnych wyobrażeń następuje zwykle w ramach postępowania sądowego zmierzającego do podziału majątku wspólnego.
Przedsiębiorstwo utworzone w czasie trwania związku małżeńskiego z reguły wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków. Wszystko, co w ramach przedsiębiorstwa powstaje, wzbogaca oboje małżonków i będzie podlegać regułom podziału majątku wspólnego. Problemem może się natomiast okazać w przypadku sporu określenie wartości przedsiębiorstwa. Jeżeli uczestnicy postępowania nie dojdą w tej kwestii do porozumienia, kluczowe znaczenie będzie miała wycena dokonana przez biegłego powołanego przez sąd.
Sprawa podziału majątku skomplikuje się, gdy działalność gospodarczą małżonek podjął przed zawarciem związku małżeńskiego lub w czasie jego trwania, ale ze środków pochodzących z majątku osobistego. Tak powstałe przedsiębiorstwo pozostaje składnikiem majątku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta