Co kwartał inny wymiar etatu
Pracownik będący rodzicem małego dziecka może albo wnioskować o urlop wychowawczy, albo o obniżenie etatu. Ale tylko w tym pierwszym wariancie przepisy limitują liczbę wniosków.
Po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracownica złożyła wniosek o zmniejszenie etatu na rok. Ewidentnie chodzi jej o ochronę zatrudnienia. Złożyła jednak specyficzny wniosek. Po pierwsze, przesłała go e-mailem. Po drugie, w ciągu tego ochronnego roku prosi o zmianę etatu kilka razy. Przez pierwsze trzy miesiące chce pracować na 1/2 etatu, przez kolejne trzy – na 3/4 etatu, a przez pozostały okres – na 7/8 etatu. Czy mamy obowiązek się na to zgodzić? – pyta czytelnik.
Odpowiedzi na tak postawione pytania nie ma wprost w kodeksie pracy ani w innym akcie prawnym z zakresu prawa pracy. Poruszoną tematykę reguluje art. 1867 kodeksu pracy. Zgodnie z § 1 tego przepisu, pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego zamiast z niego korzystać, może wnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy. Po obniżce nie może to być jednak mniej niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.
Przymusowa zgoda...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta